2006-2007 SWB Officers and Committees

Officers

David Thompson, President
Bastiaan "Bart" Drees, Past President 
Greg Cronholm, Vice President 
Bonnie B. Pendleton, Secretary/Treasurer 
Carlos Blanco, Secretary/Treasurer Elect
Marvin Harris, ESA Governing Board Representative

Audit Committee
Grant Kinzer, Chair
Jonathan Edelson
Tom Fuchs

Awards Committee
Norman Elliot, Chair (06-07)
Brad Kard (06)
Jesus Esquivel (06)
Carol Sutherland (06)
Carlos Bogran (05)
Kris Giles (05)
Ron Byford (04)
Chris Sansone (04)
Darrell Bay (04)

Branch Archivist
Gregory Cronholm

Insect Detection Committee
Carol Sutherland, Chair
Richard Grantham
John Jackman

Insect Expo Coordinators
Scott Russell, Chair
Andrine Morrison
Bonnie Pendleton
Phil Mulder

Linnaean Games Committee
Phil Mulder, Chair
Ann Thurston
Richard Berberet
Richard Grantham
Marvin Harris
Mark Muegge
Harlan Thorvilson
Scott Bundy

Local Arrangements Committee
Charles Chilcutt (06-07)
Roy Parker (06-07)

Membership Committee
Jesus Esquivel, Chair (2009; USDA, ARS)
Pete Teel (2008, Texas A&M University)
Doug van Gundy (2008, Wellmark International)
John Burd (2008, USDA, ARS)
Dale Spurgeon (2008, USDA, ARS)
Bonnie Pendleton (2009, West Texas A&M University)
Carol Sutherland (2009, New Mexico State University)
Harlan Thorvilson (2009, Texas Tech University)
Jeff Tomberlin (2009, Texas Cooperative Extension)
Brad Hopkins (2009, Texas A&M University – Student Rep.)

Necrology Committee
Jim Reinert, Chair
Grant Kinzer
Phil Mulder

Nominations Committee
Bastian “Bart” Drees, Chair
Phil Mulder
John Burd

Program Planning Committee
Scott Armstrong, Chair
John Goolsby
John Adamczyk
Pat Porter

Public Information Committee
Edmond Bonjour, (2008), Chair
Charles Chilcutt (2007)
Forest Mitchell (2007)
Carol Sutherland (2008)
Bonnie Pendleton (2009)

Resolutions Committee
Bill Ree, Chair
Stan Carroll
Allen Knutson
Robert Miller

Retirees Coordinator
Russell Wright, Chair
Pat Morrison

Site Selection Committee
Bonnie Pendleton, Chair
Greg Cronholm
Jim Reinert
Scott Ludwig

Spouses, Guests and Retirees Coordinator
Ann Thurston, Chair 
Russell Wright, Co-chair 
W. Pat Morrison

Student Affairs Committee
Alejandro Calixto, Chair 
Ram Shrestha
Doug Jones
Glene Mynhardt

Student Research Paper And Poster Awards Committee
Bonnie Pendleton, Chair (04-06)
Richard Berberet
Robert Bowling
Roxanne Bowling
Scott Bundy
Jack Dillwith
Miles Karner
Jerry Michels
Megha Parajulee
Jane Breen Pierce
Jeff Tomberlin

Youth Science Committee
Noel Troxclair, Chair
Scott Russell
Bonnie Pendleton
Richard Grantham
Pete Teel
M.O. Way
Phil Mulder

Want to learn more? See other content tagged with: