Winners of Discontinued Eastern Branch Awards

Eastern Branch Outstanding Graduate Student Award

Year Winner
1982 Bernard D. Roiberg
1981 Boris C. Kondratieff
1980 Harold G. Fowler
1979 Michael P. Parrella
1978 Mark W. Whalen
1977 Robert D. Hall
1976 No Award Given
1975 Richard E. Miller

Eastern Branch Master of Science Student Award

Year Winner
1978 Harold G. Fowler
1977 John T. Trumble

ESA Distinguished Achievement Award in Regulatory Entomology

Year Winner
2006 James F. Stimmel
2005 No Award Given
2004 No Award Given
2003 No Award Given
2002 James F. Stimmel
2001 Rayanne D. Lehman
2000 James Linduska
1999 Rayanna D. Lehman
1998 No Award Given
1997 John Richard Gorman
1996 No Award Given
1995 Don A. Rutz
1994 E. Richard Hoebeke
1993 William F. Gimpel, Jr.
1992 Rogert W. Clegern
1991 William Metterhouse
1990 No Award Given
1989 Thomas J. Henry
1988 Thomas J. Henry
1987 Sueo Nakahara
1986 Alfred G. Wheeler
1985 No Award Given
1984 No Award Given
1983 No Award Given
1982 Alfred G. Wheeler
1981 Alfred G. Wheeler
1980 W. H. Matheny

ESA Recognition Award in Entomology

Year Winner
2005 Anthony M. Shelton
2004 No Award Given
2003 Randy R. Gaugler
2002 No Award Given
2001 Galen P. Dively
2000 Catherine Tauber and Maurice Tauber
1999 No Award Given
1998 Roy Van Driesche
1997 J. Alan Renwick
1996 Richard A. Dybas
1995 Robert R. Granados
1994 Donald E. Mullins
1993 Pedro Barbosa
1992 Julius J. Menn
1991 Julius J. Menn
1990 No Award Given
1989 Larry A. Hull
1988 Loke T. Kok
1987 Larry A. Hull
1986 Donald W. Roberts
1985 Donald W. Roberts
1984 Loke T. Kok
1983 Rovert L. Pienkowski
1982 Sidney L. Poe
1981 Loke T. Kok and Elton W. Herbert
1980 Loke T. Kok

J. E. Bussart Memorial Award

Year Winner
1993 Ashok K. Raina
1992 William S. Yendol
1991 No Award Given
1990 No Award Given
1989 T. P. McGovern
1988 Donald G. Cochran
1987 Pedro Barbosa
1986 Pedro Barbosa
1985 No Award Given
1984 E. Craig Turner, Jr.
1983 Loke T. Kok
1982 Ronald J. Prokopy
1981 Barbara Leonhardt
1980 William S. Bowers

ESA Distinguished Achievement Award in Urban Entomology

Year Winner
2001 Patricia J. Vittum
1997-2000 No Award Given
1996 Michael G. Villani
1995 Barbara L. Thorne
1994 Barbara L. Thorne
1993 Albert Greene
1992 Michael J. Raupp
1991 Donald G. Cochran

Entomological Foundation Recognition Award in Urban Entomology

Year Winner
2004 Paula Shrewsbury

ESA Distinguished Achievement Award in Insect Physiology, Biochemistry, and Toxicology

Year Winner
2001 David M. Soderland
1998 John Marshall Clark

 

Want to learn more? See other content tagged with: