2006 Student Competition

Display Presentations

Statistics

Number of Poster Display Presentations Submitted

Section A 27
Section B 23
Section C 69
Section D 4
Sections F 27
Total 150


(Compared to 274 in 2005)
 


Winners

 

Session A1
First Place: Enrico Ruiz, Escuela Nacional de Ciencias Biologicas-IPN, Mexico City (#D0142)
Honorable Mention: Jose Giorgi, University of Georgia (#D0143)

Session A2
First Place: Alexander Swanson, University of Arizona (#D0005)
Honorable Mention: Sang Mi Lee, Mississippi State University (#D0002); Fatimah Alhamlan, Washington State University (#D0008)

Session A3
First Place: James Zahniser, University of Illinois (#D0017)
Honorable Mention: Dana Jensen, Brigham Young University (#D0010)

Session B1
First Place: Rachel O’Donnell Olson, Michigan State University (#D0020)
Honorable Mention: Juliane Deacutis, Cornell University (#D0025)

Session B2
First Place: Anitha Chirumamilla, North Dakota State University (#0150)
Honorable Mention: Hua Bai, University of Kentucky (#0147)

Session D1
First Place: Elina Lastro, North Carolina State University (#D0106)
Honorable Mention: Erin Vrzal, University of Florida (#D0107)

Session Ca1
First Place: Alex Johnson, Michigan State University (#D0038)
Honorable Mention: Nagendra Babu Earle, West Texas A&M University (#D0035)

Session Ca2
First Place: Glenn Kohler, Oregon State University (#D0047)
Honorable Mention: Ali Mahmoud, Andong National University, South Korea (#D0044)

Session Cb
First Place: Sara Kantarovich, University of Illinois (#D0052)
Honorable Mention: Adam Siegel, Arizona State University (#D0056)

Session Cc & Ce
First Place: Freder Medina, Texas A&M University (#D0057)
Honorable Mention: Kelly Sims, University of Florida (#D0062)

Session Cd & Cf
First Place: Andrea Anulewicz, Michigan State University (#D068)
Honorable Mention: Andrew Tluczek, Michigan State University (#D0067)

Session Cd1
First Place: Heather Mallory, Georgetown University (#D0083)
Honorable Mention: Rebecca Andres, North Dakota State University (#D0076)

Session Cd2
First Place: Christine Bahlai, University of Guelph (#D0087)
Honorable Mention: Craig Roubos, University of Florida (#D0093)

Session Cd3
First Place: Jennifer Hopwood, University of Kansas (#D0100)
Honorable Mention: Derek Broman, Luther College (#D0095)

Session F1
First Place: Justin Vitullo, Virginia Tech (#D0111)
Honorable Mention: Meredith Cassell, Virginia Tech (#D0116)

Session F2 & Fb
First Place: Timothy Husen, University of Nebraska (#D0119)
Honorable Mention: Shivakumara Bheemappa, West Texas A&M University (#D0123)

Session Fa
First Place: John Diaz-Montano, Kansas State University (#D0134)
Honorable Mention: Murugesan Rangasamy, University of Florida (#D0132)

 


Judges and Moderators

Student Competition Co-Chairs Bob Peterson and Susan Weller would like to sincerely thank the 51 judges whose hard work and dedication ensured that the display presentations for the student competition were completed successfully.

Judges
 

Erik Pilgrim Tim Kring Micky Eubanks
David Rider Ross Miller Jay Bancroft
Jeremy Marshall Denise Olson George Opit
Maria Alma Solis Bob Haack Deborah McCullough
Michael A. Wall Olav Rueppell Jaime Pinero
Joe B. Keiper Rich Hansen Glen Scoles
Michael Gates Tugrul Giray Tanya McKay
Caroline Chaboo Rufus Isaacs Liz Wilkins
Matthew Buffington Randy Hunt Eileen M. Cullen
Joel R. Coats Blake Bextine Bonnie Pendleton
Roxanne Bowling Jim Campbell Lance J. Meinke
Juan Luis Jurat-Fuentes Jana Lee Chris Williamson
Ashok Raina Paul Flinn Karen Vail
Steven Valles Paul Weston Eric P. Benson
Brad Vinson Helena Puche John L. Capinera
Claire Rutledge Atri Wayadande John All
Mark Sisterson Kirk Larsen Fikru J. Haile