2006 Poster Presentations

Session A1
First Place: Enrico Ruiz, Escuela Nacional de Ciencias Biologicas-IPN, Mexico City (#D0142)
Honorable Mention: Jose Giorgi, University of Georgia (#D0143)

Session A2
First Place: Alexander Swanson, University of Arizona (#D0005)
Honorable Mention: Sangmi Lee, Mississippi State University (#D0002); Fatimah Alhamlan, Washington State University (#D0008)

Session A3
First Place: James Zahniser, University of Illinois (#D0017)
Honorable Mention: Dana Jensen, Brigham Young University (#D0010)

Session B1
First Place: Rachel O’Donnell Olson, Michigan State University (#D0020)
Honorable Mention: Juliane Deacutis, Cornell University (#D0025)

Session B2
First Place: Anitha Chirumamilla, North Dakota State University (#0150)
Honorable Mention: Hua Bai, University of Kentucky (#0147)

Session D1
First Place: Elina Lastro, North Carolina State University (#D0106)
Honorable Mention: Erin Vrzal, University of Florida (#D0107)

Session Ca1
First Place: Alex Johnson, Michigan State University (#D0038)
Honorable Mention: Nagendra Babu Earle, West Texas A&M University (#D0035)

Session Ca2
First Place: Glenn Kohler, Oregon State University (#D0047)
Honorable Mention: Ali Mahmoud, Andong National University, South Korea (#D0044)

Session Cb
First Place: Sara Kantarovich, University of Illinois (#D0052)
Honorable Mention: Adam Siegel, Arizona State University (#D0056)

Session Cc & Ce
First Place: Freder Medina, Texas A&M University (#D0057)
Honorable Mention: Kelly Sims, University of Florida (#D0062)

Session Cd & Cf
First Place: Andrea Anulewicz, Michigan State University (#D068)
Honorable Mention: Andrew Tluczek, Michigan State University (#D0067)

Session Cd1
First Place: Heather Mallory, Georgetown University (#D0083)
Honorable Mention: Rebecca Andres, North Dakota State University (#D0076)

Session Cd2
First Place: Christine Bahlai, University of Guelph (#D0087)
Honorable Mention: Craig Roubos, University of Florida (#D0093)

Session Cd3
First Place: Jennifer Hopwood, University of Kansas (#D0100)
Honorable Mention: Derek Broman, Luther College (#D0095)

Session F1
First Place: Justin Vitullo, Virginia Tech (#D0111)
Honorable Mention: Meredith Cassell, Virginia Tech (#D0116)

Session F2 & Fb
First Place: Timothy Husen, University of Nebraska (#D0119)
Honorable Mention: Shivakumara Bheemappa, West Texas A&M University (#D0123)

Session Fa
First Place: John Diaz-Montano, Kansas State University (#D0134)
Honorable Mention: Murugesan Rangasamy, University of Florida (#D0132)