P-IE Undergraduate Student Achievement in Entomology Award

YEARNAME(S)
2023Eleanor Meys
2022Edith Ikuze
2021Mason Ward, Yahel Ben-Zvi
2020Chole Albin, Earl Agpawa
2019Marco Pounce, Keyla Pruett, Taylor Van Winkle
2018Matt Hamblin, James Menger, Ethan Triplett
2017Paige Carlson, Ellis Johnson
2016Lidia M. Komondy
2015Jacqueline Hoban, Jaana Iverson, Jessica Kansman, Allyson Richins
2014Julie Baniszewski, Haley Feazel-Orr, MaLisa Spring, Matthew Thorn
2013Breanna Lyle, Sandra Schachat, Joshua Villareal
2012Ann Bernert, John Diller, Jeffrey Smith
2011Michael Crossley, Rachael Fithian
2010Jody Gilchrest, Sarah Johnson, Irina Shapiro, Allie Shoffner, Reese Worthington

Kenneth and Barbara Starks Plant Resistance to Insects Graduate Student Award

YEARNAME
2023Hailey Shanovich
2022Morgan Thompson and Heena Puri
2021No award given
2020Sajjan Grover
2019Hillary Fischer
2018Ashley Yates
2017Emily Kraus
2016Lina Bernaola
2015Anthony Hanson
2014Jacob Wenger

P-IE Master's Student Achievement in Entomology Award

YEARNAME(S)
2023Gloria Melotto
2022Jacqueline Buenrostro
2021No award given
2020John Grunseich
2019Rachel Wilkins
2018Michelle Boone
2017Daniela Pezzini
2016MaLisa R. Spring
2015Ian G. Lane
2014Abiya Saeed
2013Ximena Cibils
2012Cristina Brady, Maggie Douglas

P-IE Integrated Pest Management Team Award

Prior to 2014, The IPM Team Award was administered by the Entomological Foundation.

YEARNAME(S)
2023Sustainable SWD Management Team: University of Georgia
2022No Award Given
2021

Arizona Pink Bollworm Project: Bruce Tabashnik, Leighton Liesner, Timothy Dennehy, Jeff Fabrick, Steven Naranjo, Yves Carriere, Peter Ellsworth, Xianchun Li, Goplan Unnithan, Alexander Yelich

2020

Navel Orangeworm Mating Disruption Adoption Team: Charles Burks, Robert Curtis, David Haviland, Bradley Higbee, Jhalendra Rijal, Stephanie Rill, Emily Symmes

2019Sugarcane Aphid on Sorghum Team: Brent W. Bean, Robert D. Bowling, Michael J. Brewer, G. David Buntin, Norman C. Elliott, John W. Gordy, Amanda J. Jacobson, Ronald J. Navarrete-Ganchozo, Nicholas J. Seiter, Jason L. Thomas, James B. Woolley
2018Soybean Aphid Resistance Management Team: Robert Koch, Erin Hodgson, Bruce Potter, Ian McRae, Phillip Glogoza, Janet Knodel, Adam Varenhorst, John Gavloski, Melissa Willrich Siebert, Deane Jorgenson, Christa Ellers-Kirk
2017No Award Given
2016No Award Given
2015No Award Given
2014

Area-wide Asian Tiger Mosquito Team: Gary G. Clark, Yara A. Halasa, George C. Hamilton, Kristen B. Healy, Sean P. Healy, Ary Faraji, Randy Gaugler, Daniel Kline, Donald S. Shepard, Daniel Strickman

2013

The Risk Assessment of Bt Plants on Beneficial Non-target Arthropods (NTA) IPM Team: Jörg Romeis, Anthony M. Shelton, Steven E. Naranjo, Richard L. Hellmich, Morven A. McLean, Alan Raybould, Marco P. Candolfi, Jian J. Duan, Joseph E. Huesing, and Raymond J. Layton.

2012Zebra Chip Research Team: John Trumble, UC Riverside;  Charlie Rush, Texas A&M University; Neil Gutmestad, North Dakota State University; Gerhard Bester, Frito Lay; Casey Butler, initially at UCR but now at Syngenta Crop Protection; Joe Munyaneza, USDA-ARS; Jim Crosslin, USDA-ARS; John Goolsby, USDA-ARS;  Don Henne, Texas Agrilife Research; and Fekede Workneh, Texas Agrilife Research.
2011The European Corn Borer (ECB) Team: Bill Hutchison, Eric Burkness, and Roger Moon, University of Minnesota; Paul Mitchell, University of Wisconsin; Mike Gray, University of Illinois; Rick Hellmich, USDA-ARS; Kevin Steffey, Dow agroSciences; Von Kaster, Syngenta; Tom Hunt and Bob Wright, University of Nebraska.
2010

Urban Pest Ant Management Alliance Team: Michael Rust, Donald Reierson, John Klotz, and Les Greenberg, UCR; Mark Robertson, CA DPR; John Kabashima, UCCE Orange County; Cheryl Wilen, UCCE Statewide IPM, Patrick Copps, Orkin Pest Control; Herb Field, Lloyd Pest Control; and Keith Willingham, Western Exterminator Company.

2009

Soybean Aphid IPM Team: David Ragsdale, Christina DiFonzo, Eileen Cullen, Ronald Hammond, Thomas Hunt, Brian McCornack, Kelley Tilmon, David Voegtlin, David Wright & Matthew O'Neal.

2008

The Almond Pest Management Alliance IPM Team: Walter J. Bentley, University of California Kearney Agricultural Center; Barat Bisabri, Dow AgroSciences; Joseph Connell, University of California Cooperative Extension, Butte County; Roger Duncan, University of California Cooperative Extension, Stanislaus County; Carolyn Pickel, University of California Cooperative Extension, Sutter-Yuba Counties; Mario Viveros, University of California Cooperative Extension, Kern County; Frank G. Zalom, University of California, Davis.

2007

The Pacific Northwest Vineyard IPM Team: Leonard L. Welch, Valent USA; Leif Olsen, Olsen Wine Estates; Kevin Corliss, Ste. Michelle Wine Estates; Sandy Halstead, EPA Region 10/American Farmland Trust; Holly J. Ferguson, Washington State University; Ronald P. Wight, Washington State University; Timothy D. Waters, Washington State University; Douglas B. Walsh, Washington State University; and Sally O’Neal Coates, Washington State University.

2006

The Pacific Northwest Hybrid Poplar IPM Team: John Brown, Douglas Walsh, Eugene Hannon and Neal Kittelson of Washington State University; Jocelyn Millar of the University of California, Riverside; John Finley of the Potlatch Corporation; Brian Stanton of GreenWood Resources, Inc.; Suterra LLC; the Oregon State Department of Agriculture Registration Services; and the Washington State Department of Agriculture Registration Services.

2005

No winner selected

2004

Hawaii Fruit Fly Area-Wide Pest Management Team: Eric B. Jang, Robert M. Faust, Ronald F.L. Mau, Gary D. Thompson, Roger L. Vargas, Lyle Wong, Carroll Calkins, Dennis Gonsalves, and Stuart Stein.

2003

Texas Imported Fire Ant Research and Management Team: Ray Frisbie, Brad Vinson, Harlan Thorvilson, Larry Gilbert, Bart Drees, David Kostroun, Mark Forgason, and Doug VanGundy.

P-IE Lifetime Achievement Award in Entomology

YEARNAME
2023Yves Carrière
2022Dr. Anthony Shelton
2021Dr. Galen Dively
2020Dr. Bruce Tabashnik
2019Dr. Fred Gould
2018Dr. Kenneth Raffa
2017Dr. John Borden
2016Dr. William B. Showers
2015Dr. John Foster
2014Dr. Kenneth V. Yeargan
2013Dr. George Teetes
2012Dr. Larry P. Pedigo
*This award is formerly known as P-IE Legends of Entomology.

P-IE Recognition Award in Entomology

YEARWINNER*
2023No Award Given
2022Joe Louis
2021Surendra Dara
2020Melissa Siebert
2019James Walgenbach
2018William Hutchinson
2017Alvin Simmons
2016David Riley
2015No Award Presented
2014James Campbell
2013Richard Stouthamer
2012Franklin H. Arthur
2011Steven E. Naranjo
2010C. Michael Smith
2009Bradley Mullens
2008Douglas A. Landis
2007Mark Hoddle
2006Nilsa Bosque-Pérez
2005Anthony Shelton
2004Randy R. Gaugler
2003John T. Trumble
2002Frank Zalom
2001Jocelyn Millar
2000Harry K. Kaya
1999Keith S. Pike
1998Franklin R. Hall
1997George G. Kennedy
1996James A. Webster
1995Robert Granados
1994Jeffrey E. Slosser
1993Joseph G. Morse
1992Marshall W. Johnson
1991Fred W. Knapp
1990Sidney E. Kunz
1989Don R. Rummel
1988Loke T. Kok
1987Michael P. Parrella
1986T. Roy Fukuto
1985George L. Teetes
1984David A. Dame
1983A. J. Howitt
1982Sidney L. Poe
1981Thomas L. Payne
1980Ring T. Carde
*This award is currently sponsored by Syngenta Crop Protection, Inc.